KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN BT YARDIM MASASI

 

BT Desteğine En çok ihtiyacınız olduğunda 7 x 24 destek.

Sistemlerinizi Her Yerden İzleyebilir ve Müdahalede Bulunabiliriz.

BT Yardım Masası Hizmeti

İstanbul bölgesi ve yerinde destek hizmeti ötesinde Tekon Bilişim, İstanbul merkezli operasyon destek hizmeti ile gerçek  bir SLA (Service Level Assignment) desteği sunmaktadır.

Müşterilerimize 7×24, şalışma saatlerinde veya kullanıcı başına bir saatlik hizmet modelinde yardım masası desteği sağlıyoruz. Bu yaklaşım kullanıcılarımız için iyi bir deneyim ve çözüm olmuştur.

Yardım Masası, Türkiye’nin neresinde ve ne zaman olursa olsun, kullanıcı başına, tutarlı bir aylık maliyet sağlamaktadır.

  • İletişim Becerileri– Anlayabileceğiniz bir dil konuşuyoruz ve teknik jargonlar ile sizi boğmuyoruz, teknolojimiz bir personele çok yardımcı oluyor.
  • Tepki Süresi– Normal mesai saatleri içinde bir saat içinde telefon görüşmesine / e-postaya / Bilet’e istinden dönüş yapıyoruz.
  • Proaktif yaklaşım – Mola veya onarım firması değiliz. Şirketinizin büyüme görünümünü de dikkate alıyoruz ve sizin için buna göre hareket ediyoruz.
  • Uzun Süreli Sözleşmeler Yok – Müşterilerimizi uzun vadeli sözleşmelere kilitlemiyoruz, sizi hiçbirşekilde isteğiniz dışında kendimize mecbur bırakmıyoruz. Hizmetlerimizden memnun değilseniz eğer bize bildirin çözelim.

 

Yerel BT servis sağlayıcınıza bağlı kalmayın..

Tekonbilisim_Yardım_Masası_Slide_görsel

BT Hizmetlerimiz